fbpx
Açılş Saatleri: 09.00-19.00 / Pazartersi-Cumartesi
İletişim +90 532 460 11 79

Meme Küçültme

Problemin tanımı

Cerrahi planlama, meme hipertrofisinin tipine bağlıdır (aşırı büyüme)

Tip 1:

Hacimdeki artış ağırlıklı olarak merkezi ve üst göğüstedir. Yerçekimi dokuyu aşağıya doğru çeker ve meme ucundan köprücük kemiğine kadar olan mesafe büyük ölçüde artarken, meme altındaki kırışıklığa sadece biraz artar.

Tip 2:

Bezi memenin alt kısmında fazla gelişti. Meme ucunun altında daha fazla cilt gerilmesi meydana gelir, böylece meme ucundan kıvrılma mesafesi artar.

Tip 3:

Her iki ölçümün de önemli ölçüde arttığı yukarıdakilerin bir kombinasyonu.

Üç farklı tipte meme hipertrofisi

Cerrahinin Amaçları

Sorun hem cilt hem de doku fazlalığından kaynaklanıyor. Bu nedenle cerrahi, hacmi azaltır ve ek olarak, hoş bir şekil elde etmek için cildi yeniden toplar. Bunu yaparken, meme başı yeniden konumlandırılır ve gerektiğinde areola küçülür.

Cerrahinin Teknik Yönleri

Son 50 yılda meme küçültmede cerrahi tekniklerde önemli gelişmeler olmuştur. Başlangıçta, hacim azaltma ana amaç oldu. Bu da hoş bir şekil sağlamak için rafine edildi. Daha yeni gelişmeler, yara izinin boyutunu en aza indirirken yukarıdakilere ulaşmamızı sağlıyor. Ayrıca, meme başı ve areola kompleksine kan akışını ve duyumunu korumaya odaklanılmaktadır.

Ameliyattan önce, cerrah hastanın göğsüne birkaç karmaşık planlama işareti çizer. Ameliyat için uzanarak ilişkiler değiştikçe hasta dik dururken bunu gerçekleştirmek önemlidir. Ölçümler, kaldırılacak doku miktarını ve yeni meme başı yüksekliğini hesaplar. İstenen belirli bir meme şekli için plan yapmak zordur, ancak konsültasyon sonrasında yaklaşık bir meme büyüklüğü üzerinde anlaşılabilir. Genellikle, bir C kabı, göğüs ve göğüs ebadı arasındaki en iyi denge olarak görülür, ancak bu hastanın tercihine uyacak şekilde değiştirilebilir.

Prosedürün üç ana bileşeni vardır. Bir doku “pedikülü”, kan akışını korumak ve meme ucuna karşı his oluşturmak için tasarlanmıştır. Fazla cilt ve doku, daha sonra meme sonunda hoş bir şekle getirilmeden ve kapatılmadan önce çıkarılır. Bu aşamaların her biri için çeşitli alternatifler vardır.

Meme ucuna kan akışı, farklı yönlerden kaynaklanan “pedikür” ler yoluyla sağlanabilir ve farklı kalınlıklarda tasarlanabilir.

Aynı şekilde, meme dokusu esasen memenin üstünden, altından veya dışından çıkarılabilir. Bir kama dokusu alındıktan sonra, kalan dokuyu bir araya getirmek hoş bir göğüs konisi oluşturur.

Fazla cilt, göğüs büyütme için tarif edilen yollardan herhangi biriyle çıkarılabilir. Areolanın etrafında bir tane ve dikey olarak aşağıya doğru uzanan bir iz olacaktır. ‘Dikey yara’ olarak adlandırılan bazı tekniklerde bunlar sadece izlerdir. Genelde olsa, ideal şekli elde etmek için meme altındaki kat boyunca ek bir skar gerekir. Genel olarak, en yaygın kullanılan iki teknik vardır.

Dikey yara izi tekniği (Lassus ve Lejour)

Burada meme başı ve areola yukarıdan kan desteği ile birlikte kalır. Memenin alt kısmından bir doku parçası çıkartılır ve tek yara izi areolanın etrafında ve dikey olarak göğsün altına katlanır. Asıl avantajı minimal skarlaşmadır. Dezavantajları, meme ucuna kan akışının, algılayabileceği gibi azaltılabilmesidir. Deri sadece göğsün alt kısmına yatay olarak çekilir, bu nedenle dikey çizgi boyunca aşırı cilt, üstteki dokunun sarkmasının yeniden ortaya çıkmasına izin verebilir. Bu prosedür için hastalar dikkatlice seçilmelidir.

Dikey yara izi tekniği (Lassus ve Lejour)

Perforatör bazlı teknik (Blondeel)

Burada meme başı ve areola, pektoralis ana kasından alttan gelen “perforan” damarlar tarafından desteklenmeye devam ediyor. Bu teknik aynı zamanda çoğu durumda korunabilecek olan meme başı için duyusal sinirleri de dikkate alır. Doku esas olarak meme altından ve üstünden çıkarılır. Cildin alt yarısında optimum şekilde küçültülmesi için, göğsün altındaki kıvrımdaki değişken uzunlukta bir yara izi gerekir. Bu modifikasyonun ana avantajları, sağlam kanda yatmakta ve sinir, meme ucuna beslenmektedir ve ameliyat sonrası memeye ve areolaya doğal bir şekil kazandırmaktadır.

Perforatör bazlı teknik (Blondeel)

Ameliyattan sonra ne beklenir

Her memedeki yaralar boyunca bir pansuman olacak. Bazı elastik bant veya özel bir sütyen memeyi desteklemek için kullanılabilir. Ameliyat sonrası biriken fazla sıvıyı boşaltmak için bitişik deriden çıkan tüpler sıklıkla olacaktır. Bunlar daha sonra 24 ila 48 saat arasında çıkarılabilir.

Ameliyattan sonra aşağıdakileri görmek normaldir:

Çürük, çoğunlukla areolanın çevresinde, ancak renk göğüste yayılabilir. Memenin şişmesi de sıklıkla görülür. Bu ilk birkaç gün içinde daha da kötüleşir, daha sonra kademeli olarak iyileşir.

Meme ucu, areola veya çevresindeki cildin geçici olarak his kaybı. Bu yaygındır ve prosedüre bağlı olarak tamamen iyileşmesi haftalar veya aylar alabilir. Ameliyattan sonra da biraz ağrı olacak. İlk ağrı kaybolur, ancak izler olgunlaştıkça, izleyen aylarda ara sıra acı veren ağrı olur.

Kalış süresi

Operasyon 1,5 ile 2,5 saat, hastanede kalış süresi 24 ile 48 saat arasındadır. Kanallardan çıkan sıvı miktarı genellikle bu kalış süresini belirler. Kabul edilebilir bir miktarda yavaşladığında, bunlar çıkarılabilir ve hasta eve gidebilir.

tamamlayıcı tedavi

Yaralar koruyucu tutkalla kaplıysa, üst pansumanlar ertesi gün duş almak için çıkarılabilir. Diğer durumlarda, yaraların daha uzun süre kuru kalması gerekebilir.

Elastik bant, hastaneden ayrılırken destekleyici (spor) bir sütyen ile değiştirilebilir. Cerrahlar memenin desteği ile ilgili tercihlerinde değişiklik gösterir ve her biri size buna göre tavsiyede bulunur. Genellikle, 4 hafta boyunca gece gündüz sütyen giymeniz istenecektir. Normal sütyen 3 ay sonra tekrar takılabilir.

İlk 48 saat boyunca fiziksel aktivite, özellikle de kol hareketleri minimumda tutulmalı, ancak bundan sonra tam hareketlilik teşvik edilmelidir. Ancak, postoperatif 3 hafta boyunca ağır iş veya spor yapılmamalıdır. Ayrıca ilk 4 hafta boyunca midenizde uyumak tavsiye edilmez. Çalışmanızın türüne bağlı olarak, tamamen iyileşmek için 2-3 hafta ara verilmelidir.

Potansiyel Komplikasyonlar

erken

Yerel

 • Kanama
 • enfeksiyon
 • Yara iyileşmesi sorunları
 • Cilt tahrişi
 • Meme ucu / areola nekrozu
 • Yara dağılımı

Genel

 • · Derin ven trombozu
 • · Akciğer embolisi
 • ·Göğüs enfeksiyonu

Geç

 • Meme veya cilt uyuşukluğu
 • Acı acı
 • Diğer duyusal bozukluklar
 • Skar hipertrofisi (kalınlaşma)
 • asimetri
 • Son hacim ile memnuniyetsizlik
 • Yerçekimi ve yaşlanma ile daha sonra şekil değişiklikleri

 Finansal Hususlar

Meme hipertrofisi başlı başına bir hastalık olmamakla birlikte, sık sık rahatsız edici semptomlara ve hasta için sakatlığa neden olur. Bu nedenle, Belçika, Hollanda ve Birleşik Krallık’takiler de dahil olmak üzere bazı sağlık hizmetleri sistemleri, her bir vakayı kendi kişisel yararları üzerinde değerlendirdikten sonra prosedürü finanse edecektir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, maliyetin tamamı veya bir kısmı hasta tarafından karşılanmalıdır. Poliçeler sigorta şirketleri arasında farklılık gösterir ve önce sağlayıcınıza danışmalısınız. Her şeyin hem cerrahınız hem de sigortacınız tarafından yazılı olarak belgelendirildiğinden emin olun.

Open chat
DNA Clinic
Merhaba, Hoş Geldiniz
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by