fbpx
Açılş Saatleri: 09.00-19.00 / Pazartersi-Cumartesi
İletişim +90 532 460 11 79

Liposakşin

Liposuction, karın, kalça, uyluk, kalça, kalça, kol veya boyun gibi vücudun belirli bölgelerinden yağ çıkarmak için bir emme tekniği kullanan cerrahi bir işlemdir. Liposuction ayrıca bu alanları şekillendirir (konturlar). Liposuction için diğer isimler arasında lipoplasti ve vücut şekillendirme bulunur.

Liposuction tipik olarak genel bir kilo verme yöntemi veya kilo verme bir alternatif olarak kabul edilmez. Fazla kilonuz varsa, diyet ve egzersizle ya da gastrik bypass ameliyatı gibi bariatrik prosedürlerle, liposuction ile yaptığınızdan daha fazla kilo kaybedebilirsiniz.

Belirli noktalarda çok fazla vücut yağınız varsa, ancak vücut ağırlığınız sabitse, liposuction’a aday olabilirsiniz.

liposuctionNeden bitti

Liposuction ile tedavi edilebilen çene altındaki alan

Çene altında liposuction

Karın, göğüs, sırt, bacak ve kollardaki liposuction ile tedavi edilebilen bölgeler

Liposuction tedavi alanları

Liposuction, aşağıdakiler gibi diyet ve egzersize cevap vermeyen vücut bölgelerindeki yağları almak için kullanılır:

  • karın
  • Üst kol
  • kalça
  • Buzağılar ve ayak bilekleri
  • Göğüs ve sırt
  • Kalça ve uyluk
  • Çene ve boyun

Ek olarak, liposuction bazen meme küçültme ya da jinekomastinin tedavisi için de kullanılabilir.

Kilo aldığınızda, yağ hücrelerinin büyüklüğü ve hacmi artar. Sırayla, liposuction belirli bir bölgedeki yağ hücrelerinin sayısını azaltır. Çıkarılan yağ miktarı, alanın görüntüsüne ve yağ hacmine bağlıdır. Ortaya çıkan kontur değişiklikleri genel olarak kalıcıdır – kilonuz sabit kaldığı sürece.

Liposuction sonrası cilt, tedavi edilen bölgelerin yeni hatlarına kendini gösterir. İyi bir cilt tonunuz ve esnekliğiniz varsa, cildin pürüzsüz görünmesi olasıdır. Bununla birlikte, cildiniz zayıf esnekliğe sahipse inceyse, tedavi edilen bölgelerdeki cilt gevşek görünebilir.

Liposuction, selülit çukurluğunu veya diğer cilt yüzeyindeki düzensizlikleri iyileştirmez. Aynı şekilde, liposuction çatlak izlerini de çıkarmaz.

Liposuction’a aday olmak için, sınırlı kan akımı, koroner arter hastalığı, diyabet veya zayıf bir bağışıklık sistemi gibi, ameliyatı karmaşıklaştırabilecek şartlar olmadan sağlıklı olmalısınız.

Riskler

Tüm büyük ameliyatlarda olduğu gibi, liposuction, kanama ve anesteziye tepki gibi riskler taşır. Liposuction’a özgü olası komplikasyonlar şunları içerir:

Kontur düzensizlikleri. Cildiniz düzensiz yağ giderme, zayıf cilt esnekliği ve sıradışı iyileşme nedeniyle inişli çıkışlı, dalgalı veya solmuş görünebilir. Bu değişiklikler kalıcı olabilir. Liposuction sırasında kullanılan ince tüpten (kanül) cildin altındaki hasar cilde kalıcı lekeli bir görünüm verebilir.

Sıvı birikimi. Derinin altında geçici sıvı cepleri (seroma) oluşabilir. Bu sıvının bir iğneyle boşaltılması gerekebilir.

Uyuşma. Etkilenen bölgede geçici veya kalıcı uyuşukluk hissedebilirsiniz. Geçici sinir tahrişi de mümkündür.

Enfeksiyon. Deri enfeksiyonları nadirdir, ancak mümkündür. Ciddi bir cilt enfeksiyonu hayatı tehdit edici olabilir.

İç delinme. Nadiren çok derinlemesine nüfuz eden bir kanül, bir iç organı delebilir. Bu acil cerrahi onarım gerektirebilir.

Yağ embolisi. Gevşetilmiş yağ parçaları parçalanabilir ve bir kan damarı içinde sıkışıp ciğerlerde toplanabilir veya beyne gidebilir. Bir yağ embolisi tıbbi bir acil durumdur.

Böbrek ve kalp problemleri. Sıvılar enjekte edilir ve emilirken sıvı seviyelerindeki değişiklikler potansiyel olarak hayati tehlike yaratabilecek böbrek, kalp ve akciğer problemlerine neden olabilir.

Lidokain toksisitesi. Lidokain, ağrıyı yönetmeye yardımcı olmak için liposuction sırasında enjekte edilen sıvılarla sıkça uygulanan bir anestezidir. Genel olarak güvenli olmasına rağmen, nadir durumlarda, ciddi kalp ve merkezi sinir sistemi sorunlarına neden olan lidokain toksisitesi oluşabilir.

Cerrah vücudunuzun daha büyük yüzeylerinde çalışıyorsa veya aynı işlem sırasında birden fazla işlem yapıyorsa komplikasyon riski artar. Cerrahınızla bu risklerin sizin için nasıl geçerli olduğu hakkında konuşun.

Nasıl hazırlanıyor

Yiyecek ve ilaçlar

İşlemden önce, ameliyattan ne bekleyeceğinizi cerrahınızla görüşün. Cerrahınız tıbbi geçmişinizi gözden geçirecek ve sahip olabileceğiniz herhangi bir tıbbi durumu ve alabileceğiniz her türlü ilacı, takviyeyi veya şifalı bitkileri soracaktır.

Cerrahınız, ameliyattan en az üç hafta önce, kan inceltici veya NSAID gibi bazı ilaçları almayı bırakmanızı önerecektir. İşleminizden önce bazı laboratuar testleri yaptırmanız gerekebilir.

Diğer önlemler

İşleminiz yalnızca az miktarda yağın alınmasını gerektiriyorsa, ameliyat ofis ortamında yapılabilir. Büyük miktarda yağ alınacaksa – veya aynı anda başka prosedürler de yapmayı planlıyorsanız – ameliyat bir hastanede gerçekleştirilebilir ve ardından bir gece kalmalı. Her iki durumda da, birinin sizi eve götürmesi ve en azından işlemden sonraki ilk gece için sizinle birlikte kalması için düzenleme yapın.

Ne bekleyebilirsiniz?

İşlem öncesi

Liposuction işleminizden önce, cerrah vücudunuzda tedavi edilecek bölgelerdeki halkaları ve çizgileri işaretleyebilir. Fotoğraflar ayrıca, resimlerin öncesi ve sonrası karşılaştırılabilir.

Liposuction işleminiz nasıl yapılır, kullanılan spesifik tekniğe bağlıdır. Cerrahınız, tedavi hedeflerinize, tedavi edilecek vücudunuzun bölgesine ve geçmişte başka liposuction işlemlerine sahip olup olmadığınıza göre uygun tekniği seçecektir.

Şişen liposuction. Bu en yaygın liposuction türüdür. Cerrah steril bir çözelti enjekte eder – tuzdan kurtulmaya yardımcı olan bir tuzlu su karışımı, ağrıyı hafifletmek için bir anestezik (lidokain) ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir ilaç (epinefrin) karışımı – tedavi edilen alana. Sıvı karışımı, etkilenen bölgenin şişmesine ve sertleşmesine neden olur.

Cerrah cildinize küçük kesikler yapar ve cildinize kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirir. Kanül, vücudunuzdaki yağları ve sıvıları emen bir vakuma bağlanır. Vücut sıvınız intravenöz (IV) bir çizgiden doldurulabilir.

Ultrason yardımlı liposuction (UAL). Bu tip liposuction, bazen geleneksel liposuction ile birlikte kullanılır. UAL sırasında, cerrah cildinizin altına ultrasonik enerji yayan metal bir çubuk yerleştirir. Bu, yağ hücresi duvarlarını yırtar ve daha kolay çıkarılması için yağı kırar. VASER destekli liposuction adı verilen yeni nesil UAL, cildi şekillendirmeyi geliştirebilecek ve cilt yaralanma riskini azaltan bir cihaz kullanır.

Lazer yardımlı liposuction (LAL). Bu teknik, kaldırılması için yağ parçalamak için yüksek yoğunluklu lazer ışığı kullanır. LAL sırasında, cerrah ciltte küçük bir insizyondan bir lazer lifi sokar ve yağ birikintilerini emülsifiye eder. Yağ daha sonra bir kanül yoluyla uzaklaştırılır.

Güç yardımlı liposuction (PAL). Bu tip liposuction, hızlı ileri geri hareketinde hareket eden bir kanül kullanır. Bu titreşim, cerrahın sert yağları daha kolay ve daha hızlı çekmesini sağlar. PAL bazen daha az ağrı ve şişmeye neden olabilir ve cerrahın yağları daha hassas şekilde çıkarmasını sağlayabilir. Cerrahınız, büyük miktarda yağın çıkarılması gerektiğinde veya daha önce liposuction prosedürü uyguladıysanız bu tekniği seçebilir.

İşlem sırasında

Bazı liposuction prosedürleri sadece lokal veya bölgesel anestezi gerektirebilir – vücudunuzun belirli bir bölgesiyle sınırlı anestezi. Diğer prosedürler geçici bir bilinçsizlik durumuna neden olan genel anestezi gerektirebilir. Sakin ve rahat olmanıza yardımcı olmak için tipik olarak IV enjeksiyonla sakinleştirici verilebilir.

Ameliyat ekibi işlem boyunca kalp atış hızınızı, kan basıncınızı ve kan oksijen seviyenizi izler. Lokal anestezi yapılırsa ve işlem sırasında ağrı hissederseniz, cerrahınıza söyleyin. İlaç veya hareketlerin ayarlanması gerekebilir.

İşlem, yağın uzaklaştırılmasının derecesine bağlı olarak birkaç saat sürebilir.

Genel anesteziniz varsa, iyileşme odasında uyanacaksınız. Genellikle tıbbi personelin iyileşmenizi izleyebilmesi için en az birkaç saatinizi hastanede veya klinikte geçirirsiniz. Hastanedeyseniz, susuz kalmadığınızdan veya sıvı kaybından kaynaklanan şoklara maruz kalmadığınızdan emin olmak için gece boyunca kalabilirsiniz.

İşlem sonrası

İşlem sonrası şişlik ve morarma, biraz ağrı bekleyin. Cerrahınız, enfeksiyon riskini azaltmak için ağrı ve antibiyotiklerin kontrolüne yardımcı olmak için ilaç verebilir.

İşlemden sonra, cerrah insizyonlarınızı açık bırakabilir ve sıvı drenajını teşvik etmek için geçici tahliyeler yerleştirebilir. Genellikle birkaç hafta boyunca şişmeyi azaltmaya yardımcı olan sıkı sıkıştırma giysiler giymeniz gerekir.

Çalışmaya dönmeden önce birkaç gün beklemeniz ve normal aktivitelerinize devam etmeden önce birkaç hafta beklemeniz gerekebilir – egzersiz dahil.

Bu süre zarfında, kalan yağ yerine otururken bazı kontür düzensizlikleri bekleyin.

Sonuçlar

Liposuction sonrası, şişlik tipik olarak birkaç hafta içinde azalır. Bu zamana kadar, tedavi edilen alan daha az hacimli görünmelidir. Birkaç ay içerisinde, tedavi edilen alanın daha zayıf bir görünümde olmasını bekleyin.

Cildin yaşlanma ile bir miktar sertliği kaybetmesi doğaldır, ancak liposuction sonuçları kilonuzu koruduğunuz sürece genellikle uzun sürer. Liposuction sonrası kilo alırsanız, yağ dağılımınız değişebilir. Örneğin, hangi bölgelerde tedavi edildiğine bakılmaksızın, karnınızın çevresinde yağ biriktirebilirsiniz.

Open chat
DNA Clinic
Merhaba, Hoş Geldiniz
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by