fbpx
Açılş Saatleri: 09.00-19.00 / Pazartersi-Cumartesi
İletişim +90 532 460 11 79

Karın Estetiği

Bazı insanlar, kilo problemi olmasalar bile, diyet ve egzersizle giderilemeyen, göbek üzerindeki yağ ve gevşek cilt hakkında şikayet edebilirler. Özellikle birkaç kez doğum yapmış, kısa sürede kilo vermiş kadınlar, karın duvarı defekti ve deformasyonu gibi, karın kasları ve fasya denilen periton, ciltlerinin elastikiyetinin azalması sonucu ortaya çıkan sorunlar ile karşı karşıya kalmaktadır.

Karın kaldırma ameliyatı ile hem gevşek kas hem de fasya güçlendirilir ve göbek korunurken sarkık cilt ve yeraltı cildinin büyümesi kaldırılır ve sonuç olarak sıkı ve formda bir göbek elde edilir. Mini abdominoplasti, aşırı sarkık karın cildi olmayan, basit bir işlem olan ve sadece alt mideye uygulanan kişiler için düşünülebilir.

Ciddi bir fazla kilo problemi olan hastalar ameliyat olabilir, ancak eğer ideal kilolarına yakın oldukları kadar kilo vermek istiyorlarsa, ameliyat sonuçları buna göre daha olumlu olacaktır. Yine, gelecekte hamile kalmaya karar veren kişiler için, ameliyatla güçlendirilen karın kasları kaybedebileceğinden, bu ameliyatı planlanan hamileliğin sonuna kadar durdurmalıdır.

Ameliyattan Önce:

Diğer herhangi bir ameliyattan önce olduğu gibi, rutin incelemeler yapılmalı ve hasta ameliyat sonrası dönem hakkında bilgilendirilmelidir. Hastalara hap kullanıp kullanmadıklarını veya alerjileri olup olmadığını sormaları gerekir. Sigara içen hastalar ameliyattan en az bir hafta önce sigarayı bırakmalı ve ameliyattan üç hafta sonra sigara içmemelidir.

Anestezi ve Cerrahi:

Estetik karın kaldırma ameliyatı veya başka bir deyişle “Abdominoplasti” hastane koşullarında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Ameliyat süresi farklı hastalarda değişir, 2-4 saat arasındadır. Buradaki sorun sadece sarkık ve şişman bir karın duvarına sahip olmak değildir. Çoğu hastada, özellikle de aşırı kilo sorunu olanlarda, karın duvarının deformasyonunun yanı sıra, aşırı yağlama ile ilgili bel sırt bölgesi çevresinde deformasyonla da karşılaşırlar.

İlk olarak, karın ön duvarı ve bel bölgesine liposuction uygulanır ve yağlama ile ilgili deformasyon ortadan kaldırılır. Kasıktan yanlara doğru başlayan kesimler ile sarkık ve yağlı cilt tamamen kaldırılacak ve karın kasları gerilerek yeni bir göbek çukuru oluşacaktır.

Ameliyattan Sonra Normale Dön:

Ameliyattan sonra, hasta genellikle ilk gün sonunda hastaneden taburcu edilir. Uygun antibiyotik ve ağrı kesici almanın yanı sıra, fiziksel aktivite de kısıtlanmalıdır. Özellikle ilk hafta, dikiş hattının etrafındaki gerilimi önlemek için, hastanın öne eğilerek yürümesi ve uzanırken, dik durmamaya ve dizlerinin altına yastık koymasına dikkat etmelidir. Ameliyat sırasında yerleştirilen drenaj 3-4 günde çıkarılır.

Ameliyattan sonraki ilk hafta tamamlandıktan sonra hastanın banyo yapabilir. Ve ikinci haftanın sonunda, işe geri dönme konusunda hiçbir sorun yaşanmayacak. Deri ve karın kasları arasındaki boşlukta toplanan sıvının uzaklaştırılması için bir drenaj yerleştirilir ve hastaya korse giyilerek ameliyat sonlandırılır.

Çoğunlukla, göbek deliğinin altındaki deri çizikleri kaybolur, göbek sıkıştığında göbek üzerine çizilen çizikler daha az dikkat çekici hale gelir. Ve bazen, özellikle sarkık karın cildi olmayan hastalar için, sadece liposuction için başvurmak en iyi sonuçları almak için yeterli olabilir.

Karın kaldırma ameliyatlarında izler kalıcıdır, ancak göbeğin alt kısmına yerleştirildiklerinden bikini altına kolayca saklanabilirler. İzler ilk birkaç ay içinde ten rengini almaya başlar ve daha sonra 12-18 ay içinde kayda değer olmaz. Korse ameliyat sonrası 3-4 hafta kullanılmalı ve hasta 3 aydan önce herhangi bir ağır egzersiz yapmamalıdır.

Riskler neler:

Tatmin edici sonuçlar veren karın germe, plastik cerrahide en çok aranan ameliyatlardan biridir. Ancak, başka bir cerrahi operasyonda olduğu gibi, abdominoplasti’nin de bazı riskleri vardır. Ameliyat sonrası enfeksiyon, yaraların geç iyileşmesi, kan yatağı olması veya karnın alt kısmında rahatsız edici bir yara izi olması gibi komplikasyonlar yaygın değildir, ancak yine de risk altındadırlar.

Komplikasyonlar genellikle büyük bir soruna neden olmayan bir tür sonuçtur. Hasta ameliyattan sonra verilen hapları alırsa ve yarayı düzgün bir şekilde giydirirse enfeksiyon görülmez. Bununla birlikte, özellikle sigara içen hastalarda iyileşmede gecikmeye neden olabilir ve bu daha uzun bir tıbbi pansuman periyoduna ve nadiren ikinci bir revizyon işlemine neden olabilir.

Open chat
DNA Clinic
Merhaba, Hoş Geldiniz
Size Nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by